Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Könyvtára Magyarország legnagyobb, 14-21. századi forrásokból álló hebraisztikai és judaisztikai könyvgyűjteménye. Könyvtárunk emellett Európa egyik legjelentősebb, a vészkorszakot túlélő zsidó egyházi gyűjteménye, amely a legrégebbi folyamatosan működő rabbiképző intézetben található.
Az 1877-ben történt alapítás óta a zsidó tudományosság (Wissenschaft des Judentums), azon belül főként a neológia tudományosságának, továbbá a magyarországi zsidóságnak a könyvtári dokumentumait gyűjtjük, őrizzük és tesszük hozzáférhetővé, így mára jelentős muzeális állománnyal rendelkezünk. A Könyvtár kezdetektől fogva az intézményben folyó rabbiképzés és tudományos kutatás támogatását szolgálja. A 2000-ben történt egyetemi akkreditáció óta pedig felsőoktatási szakkönyvtárként biztosítjuk az egyetemem folyó oktatáshoz, kutatáshoz és tanuláshoz szükséges szakirodalmi és információs hátteret.
Gyűjtőkörünk
Könyvtárunk elsősorban a hebraisztika, a judaisztika, a bibliatudomány, a magyar és egyetemes zsidóság története, a kereszténység, a cionizmus, és a holokauszt területén megjelent könyvtári dokumentumokat gyűjti, továbbá általában a társadalomtudományok területén megjelent olyan szakirodalmat, amely jelentőségénél fogva, illetve az OR–ZSE oktató-kutató feladatai folytán szükségesek.
Gyűjteményünk számokban
- 70 ezer latin betűs könyv
- 40 ezer héber betűs könyv
- 18 ezer kötet latin betűs folyóirat
- 3 ezer kötet héber betűs folyóirat
- 15 ezer kisnyomtatvány
Kéziratgyűjtemény és régikönyvek, ritkaságok
A katalógusok alapján az OR-ZSE Kéziratgyűjteményébe eredetileg 321 kötetnyi régi héber kötetes kézirat, továbbá többszáz egységnyi kézirathagyaték tartozik a magyarországi zsidó tudományosság jelentős képviselőinek, a néhai Rabbiképző professzorainak és neves magyarországi rabbik hagyatékából, mint például Bacher Vilmos, Löw Immánuel, Blau Lajos, Heller Bernát kéziratai. Könyvtárunkban található Kaufmann Dávid (1852-1899), a Rabbiképző néhai professzorának és első könyvtárosának gyűjtései nyomán a 15. századi héber ősnyomtatványok néhány felbecsülhetetlen értékű példánya és több száz 16-17. századi régi könyv. Kaufmann Dávid a legrégebbi héber kéziratokat és régikönyveket Lelio Della Torre, a padovai Rabbiképző professzorának hagyatékából vásárolta 1877-ben az akkor alapított Budapesti Rabbiképző Intézet számára. Ez jelenti Könyvtárunk legkorábbi alapgyűjteményét.
Kézirataink adatai és digitalizált felvételei az Izraeli Nemzeti Könyvtár adatbázisában érhetők el, amelyek az állomány korábbi mikrofilmfelvételei alapján készültek. A kereséséhez a BUD. SEM. jelzet-rövidítést szükséges beírni a keresőmezőbe.
A régi-ritka kéziratok és könyvek mellett Gyűjteményünk kiemelten értékes két különgyűjteménye, a magyarországi és európai zsidóság társadalomtörténetének gazdag forrását jelentő Kisnyomtatványgyűjtemény, továbbá Magyarország második legteljesebb zsidó folyóirat-gyűjteménye (az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményét követően), mindkét állományrész számos unikális példányt tartalmaz.